The Milwaukee M12IR38-0 12v Sub Compact Ratchet is ideal to use for tight spaces and small engine bays due to its pneumatic performance and cordless design. The ratchet delivers 47Nm of max torque and 250rpm for increased productivity. The ratchet is ideal to use in confined areas due to its low profile head design and compact length of 274mm.
Specifications:
Handle circumference (mm): 45
Head profile (mm): 20
Length (mm): 274
Max. torque (Nm): 47
No load speed (rpm): 0-250
Voltage (V): 12
Weight with battery pack (kg): 0.9
Features:
Low profile head design allows users better access in tight spaces
Variable speed metal trigger provides ultimate control of the tool
Premium rubber overmold withstands corrosive materials and provides increased comfort when in use
The LED light illuminates the work area while the on-board fuel gauge displays remaining run time
Specification
Milwaukee M12IR38-0 12V Sub Compact Ratchet 47Nm (Body Only)