Milwaukee M18FMS190-0 18V Fuel 190mm Mitre Saw (Body Only)
Description
Comes with a LED Lights for accurate cuts.
Features and Benefits:
  • The PowerState motor allows up to 2x longer life.
  • Up to 25% more power.
  • Unmatched run-time.
  • Repeatable accurate cuts.
  • Large sliding fences to give maximum support.
Technical Specification:
Power Source - Battery
Sub-Type - Mitre Saw
Type - Saws
Unit Quantity - Single
Battery type - Li-ion.
Bevel capacity left - 48°
Bevel capacity right - 48°.
Blade diameter - 190mm.
Bore size - 30mm.
Max. cutting capacity - 45° mitre/45°.
Bevel - 39.3 x 152.7mm.
Max. cutting capacity - 45° mitre/90°.
Bevel - 55.4 x 152.7mm.
Max. cutting capacity - 90° mitre/45°.
Bevel - 39.3 x 215.5mm.
Max. cutting capacity - 90° mitre/90°.
Bevel - 55.4 x 215.5mm.
Max. cutting capacity at fence 0°mitre/0°.
Bevel - 90.9 x 21.8.
Max. cutting capacity at fence - L45°mitre/0°.
Bevel - 90.9 x 20.3mm.
Max. cutting capacity at fence - R45°mitre/0°.
Bevel - 90.9 x 17.8mm.
Mitre capacity left - 48°.
Mitre capacity right - 48°.
No load speed - 5000rpm.
Voltage - 18v.
Weight with battery pack - 12.7kg.
Specification