Milwaukee M18FPOVCL 18V Fuel Packout 7L Wet & Dry Vac Body Only
Description
Features:
The highly efficient HEPA filter collects 99.97 % of airborne particles down to 0.3 microns.
The DEK 26 power tool connector allows for efficient dust extraction from power tools.
Extendable hose up to 1.6 m for extended reach and versatility.
Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries.
Specification:
Voltage: 18V
Battery type: Li-ion
Capacity liquids: 7.0 L
Dimensions: 430 x 280 x 330 mm
Dust class: L
Hose diameter: 41 mm
Hose length: 1.5 m
Max. vacuum: 117 mbar
Weight: 5.6 kg
Body only – not supplied with batteries or charger.
Specification