Milwaukee M18FROS125-0B 18v Fuel 125mm Random Orbital Sander Naked in Bag
Description
The M18 Fuel sander has a 2.5 mm orbit with 12,000 RPMs which allows a fast and efficient stock removal rate of 220 g of material per charge of one M18 5.0 Ah battery
Low vibration with levels down to 6.63 ms² allowing the user to sand longer safely
High performance motor delivers 6,000 to 12,000 sanding strokes per minute with a 2.5 mm orbit and with the ability to choose from five speed settings allows the correct speed to be set for the sanding of different types of materials
Universal hook and loop sanding pad allows easy changing of sanding discs
Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18 batteries
No Load Speed 12000 RPM
Oscillation Diameter 2.38mm
Oscillation Rate 6000 12000 OPM
Sanding Pad Size 127mm
Speed Settings 5
Also In These Categories: