DCS7485N
Features:
Powerful, brushless motor for high performance in all applications
Fence system provides 610mm of rip capacity in portable design for cutting large sheet materials to size
Steel rollcage protects against jobsite drops
Overload protection system ensures powerful performance, even in difficult conditions
Quick bevel lock and a large scale for easy, accurate adjustments.
About Flexvolt:
Specification:
No Load Speed: 5,800/min
Blade Diameter: 210 x 30mm bore
Bevel Capacity: -3 to 48°
Ripping Capacity: Right: 610mm, Left: 318mm
Depth of Cut: @90º: 65mm, @45º: 45mm
Table Size: 485 x 485mm
Weight: 21.5kg
Comes with:
1 x 210mm 24 Tooth SERIES 30® Saw Blade