The Milwaukee M12FDGS-422B 12V M12 FUEL Straight Die Grinder is an impressive tool that provides significantly more power than its pneumatic equivalents. 262mm in length, its compact size makes it highly manoeuvrable and portable, perfect for tight and hard-to-reach spaces. Compatible with discs up to ø50 mm, the grinder offers 3-mode speed control and a responsive variable speed trigger. These guarantee you always have maximum control. The brushless motor and powerful batteries ensure a long and durable working life. This grinder is compatible with all Milwaukee M12 batteries. Ideal for trade professionals.
Features and Benefits:
  • More powerful than a pneumatic model
  • Compatible with discs up to ø50 mm
  • Compact size for hard-to-reach spaces
Technical Specification:
Battery capacity - 1 x 4.0Ah, 1 x 2.0Ah
Battery type - Li-ion
Collet capacity (mm) - 6.8
Modes - 3
No load speed (rpm) - 0 - 10,000/ 0 - 15,000/ 0 - 21,000
Voltage - 12v
Supplied With:
1 x 12V M12 FUEL Straight Die Grinder
1 x 4.0 Ah Battery
1 x 2.0 Ah Battery
1 x C12 C Charger
1 x Tool bag
Specification
Milwaukee M12FDGS-422B 12V Fuel Straight Die Grinder Kit (1 x 2.0Ah battery, 1 x 4.0Ah battery, Charger & Toolbag)